Trend veya Yakın Gelecek

TREND

Trend veya Yakın Gelecek

2016 yılının üçüncü ayı ortalarına yaklaşırken nefesler tutulmuş durumda. Mart ayı ortasında, yakın dönem rezervasyon yoğunluklarına bir kere daha gözatılacak ve yılın kalanı için kararlar alınacak…

Gerçek şu, iç ve dış “siyasi” konulara bağlı olan satış daralmasının değişmesi için pek bir neden görülmüyor. Ama, mucizeler diyarı Yakındoğu “hesap – kitap” tanımaz…

Bütün bu hengame içinde, gözden kaçanları irdelemeye de zaman ayrılsa keşke…

Mesela…

Küresel gerçeğin en önemli göstergeleri olan ve trendlerde gözlenen dramatik değişimler atlanmasa daha iyi olmaz mı?

Bu günün “temcit pilavı”  söylemlerini geveleyenlerden olmak yerine, yakın geleceğin “koşullarını” tartışanlardan olsak!

Bu yol zor, biliyoruz ama zoru zorlayanlar da bazı egzersizlere başlasalar…

Hep birlikte, uzun zamandır “sermayeden yiyerek” bugünlere geldik. “Tarih”, “doğa”, “gidilecek ucuz yöre” veya “hayatta mutlaka görülmesi gereken son 100 yerden biri olma” gibi gerekçelerin ötesine geçip, “gerçek bir cazibe merkezi” olma çabasına girilse mi?

Böyle bir yaklaşımın “bütünsellik” gerektirdiğini biliyorum. Ülke yönetiminden, yerel yönetime, sokaktaki vatandaştan, taksi şöförüne, Turizm pazarlamasından, sektördeki tüm paydaşlara, tüm kademeleri sarmalayan bir yaklaşım gerektiğini idrak etsek mi?

Bu günün problemlerinin bir bir çözümlendiği günün ertesi, daha vahim bir gerçekle de karşılaşabiliriz: “Rekabetçi” olmak için gerekli donanım eksikliği!

Bu aslında, ülkemizin genel bir eksiği. “Orta gelir çıkmazı” olarak telaffuz edilen bir kavram. Oysa anlamı çok basit “vasatlık”, kısaca “ortalama”olma. Birçoğumuz “ne var bunda?” diyebilir.

Çok önemli, verdiğiniz hizmet sıradansa, sonsuz rekabet çukurunda “her Allahın günü” yeni bir fiyat indirimi teklifi ile karşılaşacaksınız demektir.

Zamanımız varken “yeni dönemi” algılama egzersizlerine başlamalıyız. “Trend” nedir? Yaptığımız işe nasıl uygulanır?

Çünkü, katma değeri yüksek yurt dışı ve yurtiçi gelir, ülke yönetimi için de sektörümüz için de vatandaş topluluğu için de gerekli olacaktır…

Mehmet Ata Tansug Otelcilik Danışmanı
Turizm ve otelcilik yatırımları, Otel inşaatı ve işletmeye alma,
Otel yönetimi alanlarında profesyonel danışmanlık…

– See more at: http://mehmetatatansug.tumblr.com/